Orhan ALTAN

1960 Olimpiyatı'nda ülkemizi temsil eden ve antrenörlük yaşamı boyunca birçok atlet yetiştiren Orhan Altan 73 yaşında hayatını kaybetti. Sırık atlamada 1956-1957 yıllarında 3.60m. lik derecesi ile, Üç adım atlamada 1957 yılında 14.20 lik derecesi ile Türkiye şampiyonlukları elde etmiştir. 1955 ve 1958’de üç adım, 1959, 1960 ve 1962 yıllarında dekatlonda Balkan Şampiyonalarında Türkiyeyi temsil etmiş. 1958 yılında dekatlonda 5898 puan ile kariyerinin zirvesine çıkan Altan, Roma Olimpiyatlarında sırıkla atlamada yarışmıştır. Türk Atletizmine  çok sayıda Milli atlet yetiştiren  Orhan Altan,birçok uluslararası organizasyonda da Milli Takım antrenörü olarak görev yapmıştı.

 

1960 ROMA

Orhan ALTAN (Sırıkla atlamada 3.80 metrelik barajı aşamayıp elendi.)

 

Türkiye Şampiyonlukları :

 

SIRIK

1956

Orhan

ALTAN

 

3,60

SIRIK

1957

Orhan

ALTAN

 

3,60

ÜÇ ADIM

1957

Orhan

ALTAN

 

14,20

ÜÇ ADIM

1962

Orhan

ALTAN

 

13,88

 http://www.taf.org.tr/

 sayfasından

 22.02.2007

ORHAN ALTAN' DAN ANLAMLI BAĞIŞ

 

Yıllarca Türk Atletizmine Hizmet etmiş, birçok Milli Sporcuyu yetiştirmiş, birçok uluslararası organizasyona Milli Takım antrenörü olarak katılmış Orhan ALTAN bugünlerde ciddi bir hastalıkla mücadele veriyor.

Orhan ALTAN evinde yoğun tedavi görmekte, sevenleri tarafından ziyaret edilmektedir.

Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, Genel Sekreter Nihat Doker, Milli Takım antrenörü Artun Talay, Dr. Hayri Daylan dün Orhan Altan!ı evinde ziyaret ettiler.

Bu ziyaretten çok mutlu olan,çok sevinen Orhan Altan,  Federasyon Başkanı Mehmet Terzi'yi görünce çok duygulandı.

Yaşamında her şeyi Atletizm'den elde ettiğini belirterek, Ankara'da adına açılacak bir kondisyon merkezinin tüm malzemelerin alımını üstlendi ve bu konuda bürokratik işler için Atletizm Federasyonu kondisyon merkezine alınacak malzemeler içinde Dr. Hayri Daylan'dan ricada bulundu.

Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Babacan, Yaşar Kaptan Başaran ve Ankara Gençlik ve Spor İl Müdür vekili Metin Odabaşı Kondisyon Merkezi olarak Atletizm Federasyonu yanında bulunan bir yeri belirleyip gerekli işlemlerin başlatılması talimatını verdiler.

Orhan Altan hocamıza Atletizm Camiası adına teşekkür ediyor acil şifalar diliyoruz.

 

**************************

 

http://www.taf.org.tr/

 sayfasından

23.02.2007

 

RUHU ŞAD OLSUN

Bir zamanların ünlü dekatloncusu , eski milli atlet, rekortmen, birçok Türkiye birinciliği olan, Balkan Şampiyonalarına, Akdeniz oyunlarına, Avrupa ve Dünya Şampiyonalarına, olimpiyatlara önceleri sporcu, sonra da antrenör olarak katılmış Orhan ALTAN 22.02.2007 günü Cebeci Mezarlığına defnedildi.

 

 

 

Bir gün önce Atletizm Federasyonuna yazılı müracaat ederek, kendi adını taşıyan “kondisyon merkezi” ve “eğitim salonu” açmak isteği Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet ATALAY’ın talimatıyla hızlandırılmıştı. Ancak bunu göremeden hakkın rahmetine kavuştu. Dileği yerine getirilecektir.

 

Cenaze saat 13:30 da Naili Moran Atletizm sahasına getirildi. Sahada 100 civarında seveninin omuzlarında 1 tur taşındı. Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali BABACAN’ ın veda konuşmasının ardından Hacı Bayram Camiine götürüldü.

 

 

 

 

 

 

Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcıları, Federasyon Başkanları, çalışanları, Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çalışanları, atletler, antrenörler, hakemler, basın herkes katılmıştı. 73 yaşında Cebeci Asri Mezarlığına dualarla defnedildi. Ruhu şad olsun…..

 

************


Orhan Altan yaşamını yitirdi

Ünlü atlet antrenörü Orhan Altan, yaşamını yitirdi

24 Şubat 2007 10:33

1960 Olimpiyatı'nda ülkemizi temsil eden ve antrenörlük yaşamı boyunca birçok atlet yetiştiren Orhan Altan 73 yaşında hayatını kaybetti. 1958 yılında dekatlonda 5898 puana ulaşarak kariyerinin zirvesine çıkan Altan, Roma Olimpiyatı'nda sırıkla atlamada yarışmıştı.

Milliyet

 

************

MİLLİ TAKIM ANTRENÖRÜMÜZ ORHAN ALTAN  VEFAT ETTİ

Milli Takım Antrenörlerimizden Orhan Altan Bugün sabah hayatını kaybetti.

Orhan Altan için bugün saat 13:30'da Atletizm Sahasında tören düzenlendikten sonra Cenazesi Hacı Bayram Camii'sinden ikindi Namazına müteakiben Ankara Cebeci Asri Mezarlığı'na Defnedilecek.

Orhan Altan'a bir süre önce kanser teşhisi konmuştu.Tedavi altına alınan Orhan Altan, hastalığının ilerlemesi nedeniyle tedaviye yanıt veremedi.Orhan Altan, bu sabah hayatını kaybetti.

Uzun ve üçadım atlamadaki başarılarının yanı sıra 1958 yılında dekatlonda 5898 puan ile kariyerinin zirvesine çıkan Altan, Roma Olimpiyatlarında sırıkla atlamada yarışmıştı.Türk Atletizmine  çok sayıda Milli atlet yetiştiren  Orhan Altan,birçok uluslararası organizasyonda da Milli Takım antrenörü olarak görev yapmıştı.

 Merhuma Allah`tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dileriz.