Nejat KÖK

  Türk atletizmini yıllardır çok yakından takip eden bir duayen. İstatistikçi, 1974-1975 yılları arasında Atletiam Fedarasyonu Başkanlığı görevini yürüttü. Atletizmde önemli yöneticilerden biri oldu. Atletizm dalındaki engin bilgisi yurt dışında’da onaylandı. Uluslararası müsabakalar, şampiyonalar ve Olimpiyatlarda bilgisine basvuruldu. Büyük şampiyonaları TV'den nakletti.


(Ali POLAT arşivi)
 

 

İnternetten Bulduklarımız

1.    1.      1.      eski atletizm federasyonu baskani, odtu insaat mühendisliği bölümünde öğretim görevlisi ve trt de atletizm programlarında yorumcudur. ilginc sesi ile taninsa da ilerleyen yasina ragmen mutis azmi ile yaz kis demeden sortunu giyerek öğlenleri koşuya çıkması, odtudeki çalışanlarla toprak sahada futbol oynaması ve pas vermeyen herkesi azarlayıp, kendisinin iğrenç oynaması ile gönüllerde taht kurmuştur. sureyya ayhan avrupa sampiyonu olduktan sonra hayatindaki en mutlu anlardan birini yasadigini soylemistir ustelik. benim de hocamdir saygida kusur etmem.

ozensiz ilk yazimdan eksik kalan yerleri tamamlayayim. gizlemeye calissa da nejat kok bir half elftir, yani ne insan ne elf ikisinin karisimi bir seydir. kemik, vucud yapisina, sakallarina, sivri kulaklarina bakinca her sey anlasilir. odtu calisan kadrosuyla oglenleri oynadigi futbol maclarinda tanju colak benzeri firsatci forveti oynar, macin 80%inde ofsaytta gezer, istedigi toplari hic alamaz ve surekli "neden pas vermiyorsun ilyas!" sekilli serzenislerde bulunur. ilyasi biyik altindan cattik ya derken gordugumuz bir sonraki kare de hayli komiktir. en sonunda istedigi pasi alip sutunu cektiginde topun 3km/s ile hayli yandan auta yuvarlanmasi ise hocamizin neden istedigi paslari alamadiginin cevabidir.

(zoparrat

, 11.08.2002 23:32 ~ 28.11.2003 06:00)

 

2.    2.      2.      1996'da avrupa atletizm ligi türkiye'de organize edilecektir. atletizm federasyonu iaaf'e bir fax çekerek verilerde kullanılmak üzere dünya ve avrupa rekorlarını, avrupa ligi'nin en iyi derecelerini ister. gelen cevap yazısının tam metni aşağıdaki gibidir:

dear sir,

the information you have requested can be retrieved from the official iaaf head statistician. he is informed about your request and and has compiled up-to-date stats for you.
his contact information is as follows:

nejat kok
tel:...
fax:...

yıllarca sesinin özel tınısı ile atletizmle özdeşleşen bu kişinin daha da başka bir platformda bu görevde yer alması önce bir dumur arkasından da zaten var olan derin saygının artmasını sağlamıştır

(rosebud26, 11.08.2002 23:44)

3.    3.      3.      atletizm alanında, yıllarca trt'den yayınlanan olimpiyatlarda ve dünya ve avrupa şampiyonalarında ekürisi kenan onuk ile birlikte topluma atletizm ve olimpizm bilincinin aşılanmasına katkıda bulunmuş olan, atletizm ve atletler hakkındaki her türlü bilginin edinilebileceği uzman yorumcu. kendisini 2004 atina olimpiyatları 'nda da trt ekibinde görmek en büyük arzumuzdur.

(habermas, 22.07.2004 08:54)

4.    4.      4.      2004 atina olimpiyatlarını televizyon başında izleyenlerin, sayesinde aklı başında bir kaç yorum dinleyebildiği atletizm uzmanı. saygı duyulası bir adamdır, ben kendimi bildim bileli atletizm şampiyonalarının peşindedir. ayrıca hastasıyım o ses tonuna...

(nefla, 27.08.2004 14:17)

5.    5.      5.       bir ortamesafe koşusu...

- şimdi de nejat abi'den yarışın yorumunu alalım.
- tempo oldukça düşük, fakat ilerleyen turlarda tempo artacaktır.

nejat abi hiç yanılmadı... (saygılar)

(madalyonunoburyuzu, 01.09.2004 19:28)

6.    6.      6.      odtü stadyumu'na tartan pist yapımına karşı çıkmış kişidir aslında bir bakıma haklıdır konserlede ve bahar şenliğinde o tartan mahvolacaktı ama yine de toprak pisten iyidir. toprakta koşan çoğu sporcu hemen sakatlanıveriyor.

(snowie, 18.09.2005 14:31)

7.    7.      7.      yıllardır trt'den yayınlanan atletizm yarışmalarına ilginç sesi ve eşsiz yorumuyla değeri ölçüleyemecek katkılar sağlayan büyük insan. onun ve rahmetli kenan onuk'un sesiyle sevilen bir spor dalı ve hızın sukunetle kaynaştığı mutlu, hoş dakikalar.

(sulusepken, 12.08.2006 19:43)

 

8.    8.      8.      yillarca odtu inşaat muhendisliginde yapi mekanigi ana bilim dalinda dersler veren, ancak israrla, derste, atletizm anlatirkenki heyecan ve ş evkten cok uzak bir anlatim tarziyla ogrencileri baydigi yetmezmiş gibi, bir de bu eziyeti, taviz vermez bir uslupla blok ders yapmakta inat ederek ve buna direnen ogrencilerle kavga ederek ikiye katlayan akademisyen.

normal şartlar altinda, ogrencilerle pek diyalog kurmaz, yuzu gulmez, soguk bir insandir, hatta derslerde bile goz temasi kurmaz. sadece, atletizmle ilgisi olan ogrencilere yakinlik gosterir. mesela, bu tanima uyan milli disk atici bir arkada$, odasina gidip laf arasinda kirdigi rekorlardan bahsedince, yuzunde guller acmiş ve "herhangi bir derste sorunun olursa, cekinme gel" diyerek babacan uslubunu nihayet dişa vurmuştur.

komple sporcuymuş gibi bir izlenim verir: kampüste, kar-kiş demeden, ekurisi Polat Gülkan hoca ile koşar, toprak sahada ümitsizce pas istemekten helak olduğu öğle arası maçlarında oynar ve bazen de sirtinda kayak takimlariyla yapı mekaniği lab'ina çıkagelir. spora olan meraki kadar yapi mekanigine ilgi gostermediginden olsa gerek, yillar yili, dr. unvaniyla derslere girmiştir.

(nick the chopper, 17.11.2006 22:55)

9.    9.      9.      384 kodlu structural analysis dersinden başka ders verdiği görülmemiştir bu alemde.

(alfred hickorkmaz, 25.01.2007 01:44)

 

KAYNAK

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=nejat+kok