Naili MORAN

(N.Tekil arsivi)

  Dört ayrı spor dalında (yüzme, atletizm, basketbol, boks) da milli formayı giyen ilk sporcu oldu. Galatasaray (B) ve Fransa'nın Nice futbol takımlarında oynadı. Uzun süre Atletizm Federasyonu başkanlığı yaptı. 1968 yılında trafik kazasında vefat etti.

 

 1908‘de Istanbulda,  son Osmanlı Sadrazamı Tevfik Paşa ile aynı kabinede Dâhiliye Nazırı olan Memduh Paşanın torunları ve Giritli Mustafa Naili Paşa’nın torun çocuğu  olarak dünyaya geldi.

Öğrenimine Istanbul Rumelihisarındaki Kayalar İlkokunda başladı,  daha sonra Caddebostan Amerikan Koleji ve Robert Kolej de okudu.  Yüksek tahsilini evvela Fransada Balzac Spor Enstitüsünde, daha sonra ABD de Chicago Üniversitesi Beden Eğitimi bölümünde tamamladı.

Spor Karyeri‘ ne Amerikan Kolejinde atletizm ve yüzme ile başladı,  Galatasaray Klübünün Atletizm, Yüzme ve Sutopu takımlarında yer aldı.

İlkokulda Başlayan Disk atma merakı

 

 

1927‘ de ve 1931‘ de Disk atma Türkiye rekortmenliğine ulaştı. 1931’de atletizm Milli takımına katıldı.

 

 

Türkiyenin ilk Yüzme Milli takımı ve Milli Sutopu takımlarında kaptanlık görevini yaptı.

Modern atletizmin olduğu gibi modern Basketbolun Türkiyede yerleşmesine öncülük etti ve 1936 Olimpiyatlarına katılan ilk Milli Basketbol takımının kaptanlığını yaptı.  Türkiye, ABD, Avrupa ve Asya’da toplam 481 maçta oynadı.

 

Ayakta soldan beşinci

 

Fıransada öğrenimini yaparken 22 boks maçının 20 sini kazandı. Boks milli takımında muhtelif müsabakalarda dövüştü.

Öğrenciliği döneminde Galatasaray Voleybol B takımında ve Fransa’da ‘Olympique Nice’  Futbol takımında ve öğrenim gördüğü Chicago Üniversitesinin Amerikan futbolu takımında görev yaptı.

 

 

Yöneticilik karyeri süresince Halkevlerinde spor yöneticiliği, Voleybol Milli ve FIBA  ( Uluslararası Basketbol Federasyonu ) kokartlı Basketbol Hakemliği, Atletizm Milli Takım Antrenörlüğü,  Atletizm İl Temsilciliği ve 19 yıl Atletizm Federasyonu başkanlığı görevlerini yürüttü.

Basketbol hakemliği döneminde 422 maç yönetmiştir.  Bunların biri de FIBA hakemi olarak yönettiği 1948 Olimpiyadı final maçı oldu.

1948 Londra Olimpiyatlarına aynı zamanda Atletizm Federasyonu Başkanı olarak katılmış ve bu oyunlardan Türkiye Atletizm’de bir bronz madalya ile dönmüştür.  (Ruhi Sarıalp – Üç Adım)

Naili Moran üyesi olduğu IAAF ( Uluslararası Atletizm Federasyonu )  daki uzun ve etkili çalışmalarından dolayı bu Kuruluş tarafından  ‘ Veteran ‘ payesine layik görülmüş az sayıda kişilerdendir.

 

..........................................................................................................................................

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Spor şubesini kurmuş ve bunun başkanlığını da, Atletizm Federasyonu Başkanlığı gibi 1968 yılındaki vefatına kadar sürdürmüştür

 

Soldan Emin DOYBAK –Doğan ACARBAY –Naili MORAN

 

Rekorları:

DİSK

35,87

Naili

MORAN

12

İstanbul

19,08,1927

 

 

 Türkiye Şampiyonlukları :

DİSK

1927

Naili

MORAN

34.87

DİSK

1933

Naili

MORAN

33.84

DİSK

1934

Naili

MORAN

14.50

 

 

Başarıları

 

 

Yıl yıl en iyi dereceleri ve T.A.A.F.’nun . Şeref listelerindeki yeri.

Binme usulü Amerikada kullanıldığından çok önce tesadüfen Naili Moran tarafından oldukça başarı ile geliştirilmiştir. Aşağıda bulunan ayağın hızla yukarıya ve geriye atılması ile birlikte 1.72 metre aşılmış bulunacaktır. (N. Moran,Yüksek Atlama,1946)

Disk rekorunu kırarken (Kendi arşivi)

1. Ekim 1939 Atina10. Balkan Şampiyonası Sağdan : Muhittin AKIN- Jerfi FIRATLI- Faik ÖNEM- Naili MORAN(Beyaz altlı)- Vasfi EKİCİ- İbrahim Ateş ONUÇAR- Yavru TINMAZ- Semih TÜRKDOĞAN-Muzaffer BALOĞLU- Adnan DARILMAZ-?????- Rıza Maksut İŞMAN- Neriman???-Şevki KORU (N.Tekil arşivi)

1946 Solda Naili MORAN Şevki KORU'ya kupa verirken (N.Tekil arşivi)

XI. Balkan Oyunları Tertip Komitesi: İstanbul 1940 ayakta soldan : Ali Rıza SÖZERALP- Firuzan TEKİL-Naili MORAN- Tevfik BÖKE - Saffet GÜROL – Semih TÜRKDOĞAN  oturanlar soldan : Vamık GEZEN – Feridun DİRİMTEKİN – Burhan FELEK- Dr. Adnan HÜN - Adil GÜR (N.Tekil arşivi)